ArabicBulgarianEnglishFrenchGermanItalianRussianSlovakSpanishTurkishUrdu
ArabicBulgarianEnglishFrenchGermanItalianRussianSlovakSpanishTurkishUrdu

Vücut Sıcaklığı Görüntüleme Çözümü

Termal Kameraların ateş ölçümü özelliği sayesinde ekranda çıkan uyarıcı kare ile alan içinde ölçülen sıcaklığı rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Bu alan, insan için ateşi olduğu tespit edilen eşik değere göre tasarlanmıştır. ( sağlık bakanlığı 37,6 derece kabul etmektedir ) Böylelikle alan içerisinde olan kişilerin sıcaklığı tespit edilebilecek ve rahatlıkla hasta olup olmadıkları izlenebilecektir.

Kullanıcının ölçüm verilerine yorum yapmasına gerek kalmada net bir sonuca ulaşa bilinecektir.

Bu özelliği olmayan termal kameralarda dış etkenler (sıcaklık yayan materyaller) ölçümü etkileyecek ve kullanıcıyı yanıltacaktır. Termal kameralar, hastalığa yakalanan kişilerin ön taramaları için geliştirilmiş ürünlerdir.

Termal kameralar 1280 x 960 piksele kadar çözünürlük ve iyi termal hassasiyet ile ölçüm yaparken  harici bir ekrana veri aktarımı ile HDMI arayüzü sayesinde, güvenlik kontrolleri gibi yarı sabit uygulamalarda da kullanılabilir.

Termal kameralar farklı alanlarda, farklı sektörlerde, farklı amaçlar için tasarlanıyor, üretiliyor ve kullanılıyor.

Sağlık sektöründe de insan Vücut Sıcaklığı Görüntüleme ve sıcaklığını ölçmek için tasarlanıp üretilmiş termal kameralar vardır. Bu termal kameralar yaklaşık 30 ve 45 santigrat derece aralığında ölçüm yapan ve yüksek ölçüm hassasiyetine sahip olmak zorunda olan kameralardır. Bu cihazlarda 0.5 santigrat derece üstünde bir sapma değeri kabul edilemez. Sağlık sektöründe kullanılan termal kameralar kullanım amacına uygun bir hassasiyette olmak zorundadır.

Endüstride kullanılan termal kameralar ise yaklaşık- 20 santigrat derece ile 1200 santigrat derece arasında ölçüm yapabilen cihazlardır. Ölçüm skalası çok geniş olduğu için en kaliteli cihazlarda dahi yaklaşık (+,-) 2 santigrat derecelik bir sapma söz konusu.

Bu sapma değeri endüstriyel sektör kullanımların da mazur görülebilir bir sapma değeri olabilir ama sağlık sektöründe bu sapma değeri kabul edilemez.