Bariyer ve Plaka Tanıma Sistemleri

OTOPARK PLAKA TANIMA

Araç Plaka tanıma sistemleri otoparklarda sisteme kayıtlı abone araçlara otomatik bariyer açar LED ekranda araç ve ücret bilgilerini verir, otoparkların tümünde boş-dolu oranını tespit eder ve saat bazında –  günlük – aylık – yıllık detaylı raporlar verir.

Araç Plaka tanıma sistemi sayesinde otoparka otomatik  bir şekilde giriş çıkış yapmanız mümkündür. Bu sistemde Kart, OGS cihazı, TAG, etiket, uzaktan kumanda gibi cihazlara ihtiyacınız yoktur, giriş yapan araçlarla ilgili resimli raporlar alınabilir.

ÜCRETLİ OTOPARKLAR İÇİN PLAKA TANIMA

Araç Plaka Tanıma Sisteminin kullanım alanlarından biri de ticari olarak işletilen ücretli otoparklardır;

Ücretli otoparklarda giren-çıkan araçların takip edilmesi ve ön muhasebenin tutulmasına yönelik bilgisayar kontrollü yazılım sistemleri gerekmektedir.

Otoparkın çalışma şekline göre ücretin otopark girişinde araç tipine göre peşin alınması ya da otopark çıkışında içeride kalınan süre doğrultusunda ücret alınması şeklinde değişik uygulamalar vardır.

Ücretli otoparka giriş yapan aracın plakası girişte otomatik olarak okunur ve giriş saati bilgileri veri tabanına kayıt edilir, çıkışta araç plakası yeniden okunur ve içeride kalınan süre otomatik olarak hesaplanarak operatör ve müşteri bilgilendirme (LED EKRAN) ekranında plaka ve ücret bilgisi gösterilir.

Bazı durumlarda plakası olmayan ve ya okunamayacak seviyede plakası kötü durumda olan araçların manyetik araç algılama cihazı veya operatör vasıtasıyla  fotoğrafları çekilerek sistemin aksamadan işletilmesi sağlanmaktadır.

BARİYER SİSTEMLERİ

Bariyer sistemleri otoparka giren – çıkan araçların düzenli ve güvenli geçişini sağlar. Kapatılacak yolun genişliğine göre bariyer kolunun uzunluğu 3 metre, 5 metre, 6 metre ve ara uzunluklarda değişiklik göstermektedir. Bariyer sistemleri yoğun araç giriş ve çıkışlarına göre üretilir. Dış hava koşullarından etkilenmeden sorunsuz çalışmaktadırlar. Bariyer sistemleri; bariyer motoru, bariyer kolu, emniyet fotoseli, flaşör ve uzaktan kumandadan oluşur. Otopark bariyer sistemini isterseniz otopark ogs yahut diğer adıyla otopark hgs antenleri  otopark etiketleri ile çalıştırabileceğiniz gibi plaka okuma sistemi yüz tanıma sistemi, parmak izi okuma sistemi ve kartlı geçiş sistemi ile de entegre çalıştırabilirsiniz. Bariyer sistemlerinin fiyatları, bariyer sistemi kolunun açılma süresine, kol uzunluğuna motor gücüne ve dış kasa tasarımına göre değişmektedir.

Bariyer sistemi, günümüzde özellikle otoparklarda, sitelerde, apartmanlarda ve iş yerlerinde kullanılmakta olan sistemlerdir. Bu sistemler sayesinde otoparklardan oldukça hızlı bir biçimde çıkış yapmak mümkündür. Bariyer sistemini kullanarak, ogs ve hgs olarak da çalışma sağlanabilmektedir. Bunun için öncelikle otoparkların giriş ve çıkış alanlarına 50 metreye kadar okuma yapabilen antenlerin monte edilmesi gerekmektedir. Antenler, araçların üzerinde yer alan kâğıt ya da cam etiketlerin okunarak geçiş izni verilmesine olanak tanımaktadır. Kâğıt etiketler araçların camlarına yapıştırılarak kullanılmakta olup plastik etiketler ise araçların plakalarında kullanılmaktadır. Bu etiketler otopark takip yazılımına tanıtılırken araçların plaka, ruhsat bilgileri, kat maliki bilgileri vb. ile kayıt edilmektedir. Etiketlere tanımlanmakta olan araç bilgileri, otoparkların geçiş kontrol paneline Tcp – Ip bağlantısı ile gönderilmektedir.

Bu şekilde sistem kullanıma tamamen hazır olarak kullanılabilmektedir. Otoparktaki bariyerlere tetik verilerek, etiketi bulunan araçlar ile kolayca geçiş yapılması sağlanacaktır. Tanımlı olan etiketlere sahip olmayan misafir araçlarının ya da yabancı araçların ise geçiş yapmasına izin verilmemektedir.