IP Kamera Çözümleri

“Işık, bir kamera sistemi tasarlarken dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biridir ve insanlar bunu her zaman görmezden gelir.”

IP Kameralar, kameraların üretilmesinden bu yana en büyük teknolojik gelişmedir.

Temel olarak iki tür video gözetim sistemi vardır: Analog olarak da bilinen CCTV (kapalı devre televizyon) ve ağ kameraları olarak da bilinen IP kameralar. Hem CCTV sistemleri hem de IP sistemleri videoyu istenen hedefe iletir. CCTV sistemleri video sinyalini televizyonlar, VCR’ler veya DVR’ler tarafından kullanılabilecek bir formata dönüştürür. IP kameralar, video sinyalini veri ağı veya internet üzerinden bir sunucu, NAS gibi bir ağ depolama cihazına veya kamera üzerinde depolayarak iletilecek IP paketlerine dönüştürür. IP sistemi, IP kameralarının aralığını bir CCTV sisteminin ötesine genişletebilen ağ cihazlarını kullanma avantajına sahiptir.

CCTV ve IP Kameralar

CCTV ile IP kamera sistemlerini karşılaştırırken, her ikisinin de avantajları ve dezavantajları vardır. Geçmişte CCTV sistemleri, IP sistemlerine kıyasla daha düşük bir başlangıç fiyat noktasına sahipti. Ancak, IP kameralar ve depolama cihazları fiyatlandırmada sürekli bir düşüş gösterdikçe, bu hızla değişiyor. Aslında, birçok çalışma, bir CCTV sisteminin toplam sahip olma maliyetinin, sistemin ömrü ile karşılaştırıldığında aslında daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Bir IP sisteminin maliyetini düşürmeye yardımcı olan faktörlerden biri, kablolama maliyetidir. IP kamera standart ağ (Cat 5e veya Cat 6) kablolaması kullanırken CCTV koaksiyel ve bir güç kablosu kullanır. Bir PoE anahtarı ( switch )  veya enjektör kullanılarak, bir IP kamera tek bir kablo üzerinden çalıştırılabilir ve video iletilebilir, böylece CCTV’ye kıyasla kablolama maliyetini düşürür.

Bir başka IP kamera dezavantajı, IP’nin özelliklerinin bir analog sisteminkinden çok daha fazla olmasıdır. Günümüzde IP kameralar, CCTV kameralardan çok daha yüksek çözünürlüğe sahiptir. IP kameraların daha yüksek çözünürlüğü, analog kameralara kıyasla çok daha geniş bir görüş alanı sağlar. Bu, IP kameralar kullanarak belirli bir alanı görüntülemek için gereken kamera sayısını azaltabileceğiniz ve dolayısıyla toplam sahip olma maliyetini azaltabileceğiniz anlamına gelir.

Dijital yakınlaştırma, çoğu CCTV sisteminde bulunmayan bir IP kamera sisteminin başka bir özelliğidir. Dijital yakınlaştırma, kullanıcıya görüntüyü daha ayrıntılı görmek için hem canlı hem de kaydedilmiş videoyu “dijital olarak” yakınlaştırma yeteneği sağlar. Bu, bir olaydan sonra kaydedilmiş videoyu görüntüledikten sonra gelişmiş araştırma araştırmalarına izin verir. Bir görüntüde ne kadar çok pikseliniz varsa, görüntü bozulmaya başlamadan önce o kadar çok yakınlaştırabilirsiniz. Bu, özellikle bir plakayı okumaya veya bir kişiyi tanımaya çalışırken kullanışlıdır.

IP kameralarda, analog bir kameradan daha fazla yetenek sağlayan yerleşik bir işlemci bulunur. Hareket algılama, çapraz çizgi algılama, geniş dinamik aralık ve gelişmiş düşük ışık işlevselliği gibi özellikler, kameranın ayarlamalar yapmasına ve olayları kameranın kendi içinde tetiklemesine izin vererek video sunucusunun daha verimli çalışmasını sağlayarak genel performansı artırır.

İşletmeniz için doğru sistemi belirlemede bir diğer faktör, bir video gözetim sistemi kurmanın hedeflerini gözden geçirmektir. Sistemin nasıl kullanılacağı, aşağıdaki gibi öğeleri seçmenin çok önemli bir parçasıdır:

Doğru Kameralar

Yazılım

Depolama İhtiyaçları

Kamera Konumları

Bu öğelerin herhangi birindeki hatalar, size gereken hedefleri karşılamayan bir sistem sağlayabilir.

IP Kamera Avantajları CCTV Kamera avantajlarından daha fazladır.

IP video kamera çözümleri, izleme ve güvenlik maksatlı kullanılan video kamera için standart hale gelmiştir. Gelişmiş özellikler, ölçeklenebilirlik ve azalan toplam sahip olma maliyetiyle, IP kameranın tercih edilmesini arttırmaktadır.

Artpro Teknoloji gereksinimlerini belirlemek için müşteriyle konuşmak için zaman ayırır ve ardından sistemi bu ihtiyaçlara göre tasarlar. Müşterilerimizi dinleyerek size beklentileri karşılayan veya aşan, kolayca genişletilebilen ve kullanımı kolay bir sistem sağlayabiliriz.

Ekibimiz tarafından büyük bir bilinçle kurulan CCTV sistemleri, o anda olan olayları izlemek, kaydetmek ve görüntüleri aktarmak amacı ile tasarlanmıştır. Bu sistemin en temel amacı gerçekleşen bir olayı daha sonra delil teşkil edebilecek düzeyde kayıt altına alarak, bu kayıtları en uzun süre boyunca saklamaktır. CCTV sistemlerinin çok geniş bir uygulama alanı ve her uygulama için çok değişik bileşenlerinin olduğu geniş bir ürün yelpazesi vardır. Sizlerin İhtiyaçlarına yönelik yapılması gereken fiyat performans analizleri, kurulacak olan CCTV sistemleri için büyük önem taşımaktadır.

VMS yazılımları sizlere video izleme sistemlerinizi (IP ve analog) daha verimli ve daha yaratıcı kullanmanız için büyük fırsatlar yaratır. Talepleriniz doğrultusunda kurulan VMS ile video izleme ve analiz işlemlerinizde, tek kameradan sonsuz sayıda kameraya kadar aynı performansla çalışabilirsiniz. VMS kendine özgü indeksleme teknolojisi ile size çok seçenekli ve çok akıllı video analizi imkanları sunar.