Gazlı Söndürme Sistemi

Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Nelerdir?

Gazlı yangın söndürme sistemleri, su, köpük veya toz söndürme sistemlerinin etkili olmadığı durumlarda kullanılmaktadır. Gazlı söndürme sistemleri “en temiz” söndürme sistemleridir. Bu sistemlerin sıklıkla tercih edilmesinin bir nedeni de yangın söndürme işleminden sonra arkasında enkaz bırakmamasıdır. Ortamdaki diğer eşyalara zarar vermeden yangına müdahale eder.

Her yangın tipi için farklı bir yangın söndürme şekli bulunmaktadır. Aynı zamanda binaların kullanım amaçlarına göre de farklı yangın söndürme sistemleri kullanılır. Gazlı yangın söndürme sistemleri en temiz sistemlerdendir. Bu söndürme sistemlerinin mantığı, yanıcı madde ile oksijen arasındaki bağı yanmayan gazlar ile kesme şeklinde işler.

Bir yangını bastırmak için kullanılabilecek birkaç farklı türde gaz vardır. Yangın söndürme sistemlerinde kullanılan en yaygın gazlardan bazıları şunlardır:

FM-200® Söndürme Sistemleri

Gazlı yangın söndürme uygulamaları için güvenilir çözüm olan FM-200®, temiz gazlı yangın söndürme sistemleri sınıfında, DuPont™ ailesinin üyesidir. FM-200® (CF3CHFCF3 – heptafloropropan) karbon, florin ve hidrojen içeren, rengi olmayan, kokusuz, elektrik iletmeyen bir bileşimdir. Yanma gelişimini bloke ederek, yanma sonucu açığa çıkan ısı enerjisini emip, yanma zincirini kırma yöntemiyle yangını söndürme özelliğine sahiptir. FM-200® tarafından korunan yerlerde bulunan, alüminyum, pirinç, lastik, plastik, çelik ve elektronik ekipman gibi malzemelerden imal edilmiş çoğu eşya, hacim içine püskürtülen FM-200® ‘e maruz kaldıklarında kesinlikle etkilenmezler.

NOVEC™ 1230 Söndürme Sistemleri

Novec™ 1230 (CF3CF2C (O) CF (CF3)2) muhteviyatında karbon, florin ve oksijen içeren bir floroketon bileşen olup 3MTM firması tarafından üretilmektedir. Elektrik iletkenliği olmayan, renksiz, ve kokusuzdur. Yangını, alevlerden ısı enerjisini çıkarıp, yanma reaksiyonunu engelleyerek söndürmektedir. Novec™ 1230 çelik konteynerlerde sıvı fazda muhafaza edilir ve 24,8 bar (360 psig) Nitrojen ile basınçlandırılır, böylece boşalma esnasında Novec™ 1230 akış debisi yükseltilerek, boşaltma nozullarında buharlaşarak aktif bir şekilde korunan hacmin havasına karışması sağlanır.

Inert Söndürme Sistemleri

Argon muhteviyatlı IG01 – IG55 – IG100 inert gazlı söndürme sistemlerinin genel prensibi ortamdaki oksijen seviyesini düşürerek yangını söndürmektir. Kapalı alanlarda oksijen konsantrasyonu %15’in altına düştüğünde neredeyse her türlü yangın 60 saniye gibi kısa bir zaman diliminin altında söndürülmektedir. Argon muhteviyetlı söndürme sistemlerinde oksijen konsantrasyonu %12,5 civarlarına düşmektedir. Hacim içinde bulunan insanlar çok kısa bir süre bu seviyeye maruz kalması kabul edilebilir durum olarak varsayılmaktadır. Çoğu Argon gazlı sistemler minimum %37,5 konsantrasyon ile tasarlandıklarında, hacimde başlayan yangını 1 dakika içinde söndürmektedir. Argon oda sıcaklığında, renksiz, kokusuz, doğal bir gazdır. Bu sebeple Ozon Parçalama Katsayısı (ODP) ve Küresel Isınmaya Etkisi (GWP) Sıfır(0)’dır.

CO₂ Söndürme Sistemleri

Karbondiyoksit Gazı kokusuz, renksiz bir inert Gas olup yangının git gide alevlenmesini sağlayan Oksijeni bünyesinden silerek söndürmektedir. Uygulama metodu olarak; hacmi komple doldurarak “Total Flooding” veya belirli bir kütleye bölgesel uygulama “Local Application” yapılarak çözüm sağlanmaktadır. “Total Flooding” metodu ile korumaya aldığımız hacmin tamamı Gas ile doldurularak uygun konsantrasyon sağlanmaktadır. “Local Application” metodu korunan bölgeyi kaplayacak yeterlilikte uygun miktarda CO₂’nin direkt olarak uygulanmasıdır.

Temiz Gazlı Söndürme Sistemlerinin Başlıca Kullanım Alanları

Bilgi İşlem Merkezleri (Veri Merkezi / Datacenter)

Sistem Odaları

Müzeler

Sergi Salonları

Tıbbi Laboratuvar Ekipmanları

Kıymetli Arşiv Odaları

Elektrik Dağıtım Pano Odaları

UPS Odaları

Kimya Laboratuvarları

Yanıcı Sıvı Depolama Alanları